biuro@solar-one.pl
+48 693 123 215‬
AUDYT • PROJEKT • WYKONAWSTWO

Co to jest fotowoltaika

Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki, zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną, czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Fotowoltaika znajduje obecnie zastosowanie, mimo stosunkowo wysokich kosztów w porównaniu z tzw. źródłami konwencjonalnymi, z dwóch głównych powodów: ekologicznych (wszędzie tam, gdzie ekologia ma większe znaczenie niż ekonomia), oraz praktycznych (promieniowanie słoneczne jest praktycznie wszędzie dostępne).
Elektrownie słoneczne nie ingerują w otoczenie. Panele fotowoltaiczne nie zatruwają środowiska, nie produkują żadnych odpadów i nie emitują hałasu. Fotowoltaika ma szeroki zakres zastosowań – od gadżetów po wielkie systemy BIPV. Modularny charakter instalacji pozwala na skalowanie inwestycji. Po zamontowaniu panele fotowoltaiczne nie wymagają żadnej obsługi. Inwestycja w system PV zwróci się poniżej 10 lat, zależnie od stopnia nasłonecznienia i wielkości instalacji, a każdy następny rok pracy paneli przekłada się na czysty zysk dla inwestora. Fotowoltaika ma największy potencjał pośród odzyskiwalnych źródeł energii (OZE).

Instalacja fotowoltaiczna w pytaniach 

Poniżej znajdziesz najcześciej zadawane pytania na temat instalacji fotowoltaicznych i odpowiedzi na nie. 
#1

Zasada działania

Fotowoltaika to przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną, czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy pomocy instalacji fotowoltaicznej.
#2

Gdzie montujemy panele

Panele montujemy najczęściej na dachach, ale mogą być montowane wszędzie, także na poziomie gruntu czy na bocznych ścianach budynków. Miejsca montażu nie powinny być narażone na zacienienie, aby nie obniżać sprawności instalacji.
#3

Koszt wykonania instalacji

Koszt wykonania 1 kW instalacji kształtuje się w przedziale cenowym od 3 do 4 tyś. zł.
#4

Jak długo montujemy instatalację

Czas montażu instalacji fotowoltaicznej zależy od jej wielkości i miejsca montażu, ale zazwyczaj trwa to około 3-4 dni. Oczywiście montaż poprzedzony jest przygotowaniem odpowiedniego projektu.
#5

Zasady ułożenia paneli

Aby panele fotowoltaiczne działały najbardziej wydajnie, powinny mieć zapewniony możliwie najlepszy dostęp do promieni słonecznych. Nie bez znaczenia jest kierunek i kąt ich ułożenia.
#6

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

On-grid to instalacja podłączona do sieci; domownicy na bieżąco wykorzystują wyprodukowaną energię elektryczną a nadwyżki prądu są magazynowane. Of-grid to instalacja nie podłączona do sieci, stosowana w miejscach,  gdzie nie mamy żadnej lini energetycznej; korzystamy wtedy z akumulatorów, które gromadzą nam energię.
#7

Rodzaje paneli

Panele dzielimy na Monokrystaliczne (które osiągają największą sprawność, dzięki czemu można ograniczyć ich powierzchnię, co jest  oczywistą zaletą) oraz Polikrystaliczne (które charakteryzują się również wysokim współczynnikiem mocy, jednak niższym od paneli monokrystalicznych).
Dla paneli monokrystalicznych  temperaturowy współczynnik mocy wynosi 0,43-0,50 %, natomiast dla paneli polikrystalicznych 0,40-0,47%.
#8

Jak dobrać wielkość instalacji

Wielkość instalacji dobieramy do zużycia rocznego kWh w gospodarstwie domowym lub zakładzie produkcyjnym. Odpowiednio dobrana instalacja jest wypadkową oszczędności na rachunkach za prąd oraz kosztu wykonania samej instalacji.
#9

Ile wyprodukuję energii

Instalacja fotowoltaiczna prawidłowo dobrana pokryje roczne zapotrzebowanie kWh w gospodarstwie domowym. 1 kWp mocy wytwarza około 1.000 kWh energii elektrycznej rocznie. Jeżeli więc z rachunku wynika, że zużycie energii wyniosło 3.500 kWh/rok, to instalacja powinna być 3,5-3,7 kWp i wtedy inwestycja jest maksymalnie opłacalna.
#10

Przyłączenie do sieci - formalności

Załatwiamy kompleksowo wszystkie formalności związane z wypełnieniem i zgłoszeniem wniosku o przyłączenie instalacji fotowoltaicznej.
#11

Przyłączenie do sieci - koszty

Klient nie ponosi żadnych kosztów związanych z przyłączeniem instalacji do sieci.
#12

Co z nadmiarem energii

Wyprodukowany nadmiar energii jest magazynowany.
- dla instalacji do 10 kW otrzymany zwrot energii w stosunku 1 kWh - 0,8 kWh
- dla instalacji powyżej 10 kWh otrzymany zwrot energii w stosunku 1 kWh - 0,7kWh
#13

Jak rozliczamy energię

Osoby fizyczne zgodnie z ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii podlegają rozliczeniu prosumenckiemu. Nnadwyżki energii wyprodukowane przez instalację fotowoltaiczną mogą być magazynowane w sieci elektroenergetycznej oraz z niej pobierane. W zależności od mocy instalacji możemy odebrać 70 lub 80 procent przekazanej energii.
#14

Jak długo działa instalacja

Przez pierwsze 25 lat (orientacyjnie) instalacja działa z pełną mocą. Po tym okresie sprawność paneli powoli zacznie spadać do 90-80%. Wtedy też będzie należało wymienić inwerter. Producenci zdają sobie sprawę jak trwały jest ich produkt i proponują wieloletnie gwarancje - 10-15 lat przy eksploatacji 25-30 lat.
#15

Odśnieżanie paneli

Zalecany kąt ustawienia podczas montażu paneli fotowoltaicznych od 30 - 45 stopni umożliwia samoistne czyszczenie i osuwanie się zalegającego śniegu.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania - skontaktuj się z nami a chętnie udzielimy Ci dodatkowych informacji.
Skontaktuj się z nami
phone-squareenvelopeenvelopephonemap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram